Jdi na obsah Jdi na menu

8.5.2019 Cestou nepokořených 2. ročník

Po roce, na Den ukončení války, jsme se  opět vydali opět po stopách odboje za druhé války. Loni jsme navštívili pár pomníčků rozsetých po celém Zábřežsku. Některé byly pěkně udržované, jiné méně. 

http://www.boxer-morava-historik.cz/fotoalbum/akce-2018/8.5.2018-cestou-nepokorenych/

Letos jsme akci zopakovali. Nachystali kytice a věnce a vyrazilo se. Během roku se mnohé změnilo.
     V obci Libina, kde spadly dva Liberatory, vedení obce nechalo vzorně zrestaurovat památník z druhé války a zorganizovalo za velkého zájmu občanů malou vzpomínku na dobu válečnou. 
     Poté jsme se přemístili do prostoru Drozdovské pily, kde působila známá zábřežská partyzánská skupina a kde byli někteří její členové, včetně velitele, zastřeleni. Po cestě jsme se nevyhnuli nějakém drobným opravám, stroje  jsou už dosti staré a některé pamatují onu dobu. . Nad Drozdovskou pilou se nachází památník padlého partyzánského velitele Jana Háječka. Loni byl dosti zdevastovaný. Letos nás památník příjemně překvapil. V rámci možností byl opraven, zrestaurován a zakonzervován. A ještě větším překvapením bylo, že přestože se památník nachází hluboko v lese, tak obec Drozdov uspořádala pietní akci . Takže jsme tam už nebyli sami, ale i velké množství tamějších občanů. Pěkný projev, kdy bylo připomenuto odbojové hnutí na Zábřežsku, zpívaná hymna. Mladí, staří i nejmladší. Důstojná atmosféra. Je dobře, že i v dnešní době se vedení některých obcí staví k historii kladně a udržují historické a kulturní dědictví našich předků.