Jdi na obsah Jdi na menu

11.7.2015 Výstava HV a Pivní slavnosti Svitavy

     V sobotu 11. července jsme uspořádali za vydatné pomoci a vstřícnosti vedení města Svitavy výstavu historických vozidel. Akce byla spojena se svitavskými Pivními slavnostmi. Koordinátorem mezi městem a klubem byl Standa Šustr, kterému tím chci za klub poděkovat a povzbudit ho do dalších ročníků těchto srazů.
    Již od ranních hodin se na svitavské náměstí začala sjíždět historická vozidla. Pomoc při navádění vozidel na náměstí přijali dva členové Veteran klubu Litomyšl, kteří v dobových uniformách řídili dopravu. To přispělo nemalou měrou k prvním kladným zážitkům našich návštěvníků. Svitavské náměstí se pomalu plnilo nejen motocykly a automobily, ale i velkou historickou technikou v podobě užitkových automobilů.
     Úderem desáté hodiny začal dobovou atmosféru dokreslovat Líšnický šraml, což jsou hudebníci z Mohelnice a okolí, kteří hrají dobovou lidovou hudbu z první republiky (ale umí hrát a hrají v podstatě úplně vše).
   Podle programu následovala v 11 hodin komentovaná prohlídka strojů, návštěvníci dostali zdarma vynikající guláš a pivo včetně krásné sklenice,  (řidiči samozřejmě limonádu), pro návštěvníky akce bylo zdarma otevřeno muzeum se svými expozicemi (např. expozice historických praček je ojedinělá v celé ČR), vyhlídka z příležitostně otevřené věže kostela byla rovněž úchvatná. V 14. hodin se zájemci vydali podle jednoduchého itineráře na hrad Svojanov a projeli se okolím Svitav. Po návratu čekalo 16 pivovarů se svými stánky a ochutnávkou všech možných i nemožných piv, dále soutěž ochutnávání a hodnocení nejlepšího kotlíkového guláše, spousta kapel a radovánek. To ovšem někteří už zaparkovali svá vozidla doma, aby si užili tento den i jako neřidiči………
    Akce byla prvním ročníkem a dalo by se říci, že byla úspěšná. Počasí vyšlo, dorazilo kolem 130 strojů, náměstí k výstavě stačilo, nikdo nezabloudil  (ani večer po slavnostech piva).
Takže pokud bude konstelace příznivá, příští rok opět ve Svitavách.

Foto poskytl pan Sychra, městský fotograf a členové a přátelé klubu Boxer Morava historik.