Jdi na obsah Jdi na menu

17.9.2016 Muzeum starých strojů a technologií Žamberk

Kdo v sobotu dne 17.9.2016 zavítal do Žamberka, určitě nelitoval.
     V Muzeu starých strojů a technologií, umístěné v bývalé textilní továrně Vonwiller, zaměřené na technologie Rakouska-Uherska a meziválečného Československa, byl totiž „Den otevřených dveří“. Nebylo to ale jen tak obyčejné zpřístupnění muzea.
     Už když jsme se ocitli v prostoru před muzeem, byla všude cítit vůně kouře a páry. Nadšenci muzea připravili návštěvníkům řadu parních strojů a mechanismů. A to v provozu!
     Asi nejznámějšími stroji byla dvě parní nákladní vozidla Škoda Sentinel, vyráběná v anglické licenci firmy Sentinel Waggon Works Ltd. v letech 1928-1935 ve Škodových závodech. Tento robustní parní stroj byl konstruován  pro provoz i v těch nejtěžších podmínkách. Maximální spotřeba při rychlosti 25km/hod byla 30 litrů vody a 4 kg uhlí.
     K vidění byly vidět i parní válce, lokomobily i lokomotivy. Stabilní motory Slavia i dalších značek předvedly návštěvníkům možnosti využití přídavných strojů jako pohon mlátičky, cirkulárky nebo štípačky na dřevo.
     V budově muzea  pak byly připraveny exponáty stabilních motorů a strojů, také historické automobily a motocykly, vše doplněné reprodukcemi obrazů „Maestra“ Václava Zapadlíka. Celý den probíhal doprovodný program, ve kterém se nezapomnělo ani na děti. Pamětní list s kresbou „Maestra“  byl velice pěkným počinem.
     Akce se zúčastnila jen hrstka veteránistů, což byla určitě škoda. Výstava však zanechala, alespoň pro nás, zcela nevšední a unikátní zážitek.

Stanislav Šustr, text i foto