Jdi na obsah Jdi na menu

ČZ 150c 1951

Historie:
   Již v roce 1948 se začíná ve Strakonicích pracovat na novém motocyklu. Jeho prototypy vyjely v roce 1949. Nový model byl nazván ČZ 125/C3 a 150/C3. Koncepčně navazuje na model ČZ 125 T.

Popis:
   Hlavní změnou bylo především použití nového motoru. Ten používá sání směsi benzinu se vzduchem od karburátoru přímo k motoru. Díky tomu se mohl karburátor zakrytovat hliníkovým krytem a nevyl vidět. Motocykl byl dodáván ve dvou kubaturách. 125 ccm a 150 ccm. Rozdíl byl pouze ve válcích, pístech a hlavách. Spodek motoru byl stejný. Na hlavě motoru bylo odlito, o jakou kubaturu se jedná. Blok motoru a klikovka byly stejné.
   Další změnou oproti modelu ČZ 125 T bylo použití nové teleskopické vidlice a uchycení předního blatníku. Ten zároveň s kolem propružoval, a proto mohla být jeho výška snížena hned nad kolo. Další změnou bylo uložení zadního kola na šest kolíků, které poháněly přes rozetu kolo, čímž odpadlo rozpojování řetězu při vymontování zadního kola. Pohon tak zůstal napojen natrvalo i s řetězem. Zadní odrazové sklo bylo vloženo linie do zadního blatníku. Na sériové motocykly se montovala kola o rozměru 2,75 x 19
  Sériová výroba se rozbíhá v roce 1950. Již koncem roku dochází k překonstruování zadní části motocyklu, kdy je použito odpružení zadní části rámu pomocí kluzáků (obdobných jako Jawa 250 Pérák). V dalších letech dochází k různým výrobním změnám, které vedly k lepším jízdním vlastnostem a menšímu opotřebení motocyklu.
   Motocykl byl lakován černě, některé části, zejména na vývoz, mohly být chtromovány. Např. boky nádrže, výfuky, rámeček světla, ráfky, řidítka, houkačka aj. Také však bylo dodáváno lidové provednení nazývané "kominíček", kde byla chromovaná jen výfuková kolena. To vše z důvodu nízké ceny motocyklu. Některé stroje, vyrobené na vývoz měly červené lakování a zlaté linky a množství chromu. Občas se některý z nich prodal i u nás.
   Občas se můžeme setkat s provedením tříkolky nazvané Orthopedia, která byla stavěna v malých seriích pro potřeby našich invalidních spoluobčanů a osazována motorem 125, nebo 150 C.
   Motocykly ČZ 125 C a 150 C byly rovněž používány pro různé soutěže a závody. Pro tyto podniky byly upravovány jak továrnou, tak soukromými jezdci. Dodnes jsou některé z nich vidět na závodech historických motocyklů.
   Výroba končí v roce 1953, kdy se začíná vyrábět zcela nový motocykl označený Jawa -ČZ 150, typ 352 a Jawa -ČZ 125, typ 351.

text: T.K.

technická data a více fotografií tohoto typu vozidla najdete na:
https://www.eurooldtimers.com/cze/galerie-stroj/2559-1950-1953-cz-150-c.html