Jdi na obsah Jdi na menu

Gaz BRDM 2 RCH 1971

Historie:
   Stroje označené BRDM, což je zkratka z ruského Bronirovannaja razvědivatělnaja, dozornaja mašina, se do armády začala zavádět v 60. letech. U nás se používala celá řada variant a verzí tohoto stroje. Nejčastěji se setkáváme s typem BRDM II. RCH „chemik“.

Popis:
   BRDM II. RCH „chemik“. Jde o verzi radiačního a chemického průzkumu. Již název naznačuje jeho označení. Zjistit a vytyčit pomocí vystřelovacích praporků umístěných na zádi zamořený prostor. K tomu sloužila celá řada přístrojů a zařízení, které se nacházely uvnitř vozidla se čtyřčlennou posádkou. Šlo o dozimetr DP – 86 M, chemický detektor CHP – 71, měřič intenzity zamoření IT – 65, signalizátor toxických látek GSA – 12. Pro spojení členů osádky sloužil interkom R – 124, který se používal i v jiné technice, stejně jako vysílačka R – 123. Dále byl stroj vybaven navigačním zařízením TNA – R a řídícím počítačem SP 309. Na vozidle, které popisuji, jsou tato poslední zařízení plně funkční, ale ani majiteli se doposud nepodařilo zjistit, jak fungují. Pro vlastní obranu slouží střelecká věžička, ve které je umístěn 7,62 mm kulomet PKT. Zásoba 1250 kusů nábojů je dostatečná.
   Vlastní skořepina je svařena z pancíře o max. tloušťce 14 mm. Ten je odolný vůči všem typům střel osobních a lehkých zbraní. V přední části vozidla jsou dvě okna z silného skla s možností překrytí pancířem. V tomto případě je výhled z vozidla zajištěn pomocí periskopů. Ke vstupu osádky do bojového prostoru slouží dva průlezy umístěné na horní části BRDM.
Řidič má k dispozici čtyřstupňovou převodovku s redukcí řazenou manuálně. Stroj má pohon na všechna kola. V případě zdolávání terénních překážek je možné vysunout další dvě pomocná kola umístěná na každé straně vozidla uprostřed.
   Pro překonání vodního toku je vpředu umístěn vlnolam, který se zvedne, a vzadu, pod víkem, se nachází vodomet ( šroub ). Toto zařízení umožňuje plavbu vozidla až 9 km/hod. Při ní musí být uvedena v činnost odsávací čerpadla.
   Pneumatiky o rozměru 13.00 x 18 mají taktický vzorek a centrální dohušťování, případně podhušťování. To slouží k přizpůsobení tlaku pneumatik, dle adhezních a podkladových podmínek terénu.
   Motor má označení GAZ M41. Jde o vidlicový benzínový osmiválec o objemu 5530 ccm a výkonu 103 kW/ 3200 ot./min. Motor je přístupný dvěma dvířky z bojového prostoru osádky a dále otevíracími dekly ze střechy vozidla. Umožňuje udílet vozidlu rychlost 80 km/hod. Brzdy jsou jednookruhové kapalinová se vzduchovým posilovačem. Parkovací, nouzová brzda je převodová.
   Dále existují verze BRDM-U, což je velitelský vůz vybavený větším množstvím vysílaček, další typy BRDM sloužily jako stihače tanků, kdy byly různě vybavovány protitankovými střelami typu 3MG Šmel (AT – 1 Snapper) 4 kusy, nebo 3M11 / 9M17 Falanga (AT- 2 SWATER) opět 4 kusy, případně šesti 9M14 Maljutka (AT – 3 Sagger).

 

text: T.K.

technická data a více fotografií tohoto typu vozidla najdete na:

https://www.eurooldtimers.com/cze/galerie-stroj/2519-1971-gaz-brdm-2-.html