Jdi na obsah Jdi na menu

Land Rover S1 86 1956

Historie:
   Za 2. světové války působí ve spojeneckých armádách slavný Willys MB, známý Jeep. Byl to prapředek všech pozdějších automobilů s pohonem 4 x 4. Stejně jak ovlivnil konstrukce jiných automobilek, tak i britská firma Rover byla inspirována válečnými jeepy.
 Před válkou firma Rover vyráběla luxusní vozy ve své továrně v Coventry. Během války přešla na válečnou výrobu. Město Coventry bylo srovnáno se zemí. Proto byl náhradní provoz f. Rover  přestěhován do nově vybudované továrny v Solihullu nedaleko Birminghamu. Vyráběli tam letadla. Po válce se hledal nový výrobní program. Vznikl nový koncept vývoje vozu Land Rover, což měl být vůz spojující vlastnosti lehkého nákladního automobilu a traktoru. (Obdobným vozem byl v té době vyvíjený Unimog v Německu). První prototypy Land Rover měly uprostřed umístěný volant pro snažší viditelnost řidiče na pravou i levou stranu. Podvozek pocházel z amerického Jeepu a motor a převodovka z vozu Rover P3 limuzina. Karoserie byla ručně vyrobena ze slitiny nazývané Birmabright, což byla směs hliníku a hořčíku. Snahou bylo ušetřit v té době ocel, která byla na příděl. Stejný problém byl s barvou, proto první vozy byly lakovány zelenými odstíny, které zbyly z armádních přebytků.
 Nový stroj byl testován včetně tažení nákladu, průchodnosti terénem, orbě, vezení zemědělského nářadí aj. Ukázalo se, že vlastnosti vozu neodpovídají představám. Jako traktor se neosvědčil. Jako lehký terénní však ano. Vůz byl překonstruován, volant přesunut ze středu na stranu, byl použit silnější motor a jiná převodovka. S původních amerických součástek nezbylo nic.

Popis:
   Cílem byl vyrábět levné, odolné a jednoduché vozidlo s minimem v té době nedostatkových materiálů. Proto byl zvolen jednoduchý žebřinový rám, rovné, snadno opravitelné hliníkové panely karoserie, spolehlivý motor sa jednoduchá výbava. Sériově se vůz začal vyrábět v roce 1948. Šlo o dvou a čtyřdveřový off road s pevnou, případně odnímací střechou a dále verze pic-up. Měl trvalý pohon 4x4. Vůz byl označen Land Rover 80. Od roku 1948 do roku 1951 nabízen s jediným rozvorem 2000 mm a 1,6 litrovým motorem s výkonem 37 kW. Motor byl benzínový. Převodovka pocházela z typu Rover P3 a měla symbol 4+1. Byla doplněna redukcí. Základní typ byl prodáván s odnimatelnými okny na dveřích a na přání byla dodávána plátěná nebo kovová střecha. V roce 1949 byla nabídnuta nová karoserie v provedení kombi navržená Tickfordem. Karoserie byla určena pro sedm osob. Oproti základnímu provedení byla luxusní. Měla kožené sedačky, topení, vrstvené čelní sklo, kryt rezervy, vnitřní čalounění aj. Původní Land Rover byl však levnější, protože byl zdaňován jako užitkový vůz. Nový kombi Tickford byl zdaňován jako osobní automobil. Bylo vyrobeno cca 700 kusů tohoto typu.
   V roce 1952 byl nahrazen původní motor novým. Měl obsah 2,0 litrů. V té době dochází také k jistým právním úpravám provozu Land Roverů. Jeho původní klasifikace bylo zařazení do kategorie užitkových vozidel. Neplatila se daň z koupě, ale rychlost vozidla byla omezena na 30 mil / hod. (48 km/hod). Vozidlo bylo nově zařazeno do „komerční kategorie“, kam patří dodnes, což umožňuje plně využívat rychlosti vozidla 60 mil/hod. (Běžná auta mají 70 mph)
   V roce 1954 byl rozvor 80 palců (2000 mm) nahrazen rozvorem 86 palců (2184 mm) a byla představena verze Pic- Up s rozvorem 107 palců (2700 mm).
   V roce 1956 je uveden na trh první pětidveřový model na rozvoru 107 palců (2718 mm). Tento vůz je označován jako „kombi“ a mohl vozit až deset lidí. Obdobný vůz na zkráceném rozvoru 86 palců (2184 mm) vozil sedm lidí, měl troje dveře. Tyto nové vozy kombi již neměly složitou dřevěnou konstrukci, ale byly vyrobeny sešroubováním kovových panelů. Jejich účelem byla přeprava osob a materiálu v obtížnějším terénu.
 U verze kombi se také poprvé objevuje provedení „Safari“. Jde vlastně o druhou plátěnou (koženkovou) střechu namontovanou na stávající střeše vozidla. Jejím účelem je lepší izolace vnitřku automobilu vůči horkým slunečním paprskům a snížení kondenzace v chladném počasí. Ve  střeše jsou větrací otvory. Tyto vozy se záhy staly velmi populární.
   V roce 1957 přichází nový dieselový motor o obsahu 2,0 litrů. Měl sice podobné rozměry a uchycení, ale s původním zastarávajícím benzínovým motorem neměl nic společného. Tento motor byl vlastně jeden z prvních vysokootáčkových diesel motorů, které byly využity pro použití v osobních vozidlech. Dával výkon 52 hp (39kW) / 4000 ot./min. Z důvodu trochu větší délky byly rozvory zvětšeny z 86 palců na 88 (2,200 mm) a modely s rozvorem 107 palců na 109 (2769 mm). Pro doplnění je nutno uvést, že typ 107 kombi někdy nebyl vybaven tímto motorem. V roce 1958 přichází Land Rover Mk.II.

text: T.K.

technická data a více fotografií tohoto typu vozidla najdete na:

https://www.eurooldtimers.com/cze/galerie-stroj/4366-1956-land-rover-s1-86.html