Jdi na obsah Jdi na menu

Land Rover series III., 88" 1982

Historie:
   Tato třetí výrobní sada opět navazuje na předchozí výroby, konkrétně Land Rover Série II A. Zůstává stejný typ provedení karoserií, avšak mění se interiér.

Popis:
   Původní kovové přístrojové desky jsou postupně nahrazeny plastovými, přístrojovka se přesouvá  z prostředku vozu před řidiče. Další kosmetickou změnou je umístění světlometů do blatníků. (To už měly poslední série II A). Původní kovová mřížka používaná ve všech předchozích typech byla nahrazena plastovou. Také se mění mechanika pohonu.
   Všechna čtyři kola dostávají synchronizaci.V roce 1980 dostává 2,25 l motor pět ložisek klikového hřídele místo tří původních. Tím se samozřejmě zvýšila jeho pevnost.
   Uvnitř karoserie je montováno nové čalounění, vůz dostává zvukovou a tepelnou izolaci, na přání lze objednat tonovaná skla.
   V roce 1979 je k dispozici další varianta motoru. Jde o 3,5 litrový osmiválcový vidlicový motor Rover V8, samozřejmě benzínový (stejný typ se montoval i do sportovních vozů MG b V8). Motor měl výkon 91 koní.
   Od roku 1970 používá modely Land Rover III i britská armáda. Měly rozvor 109 palců (2800 mm). Používaly vylepšené brzdy. Některé měly standardní 12V rozvod elektřiny, jiné 24 V rozvod. Byly značené FFR. Celkově byly odlehčené proti civilním verzím. Tyto stroje byly prakticky vyváženy do všech kontinentů a používaly je armády celého světa až na socialistický blok.
Land Rovery v armádě měly i speciální nástavby a určení jako např. spojovací, zdravotnickou, odmořovací, nosič zbraní, průzkumnou aj.

 

text: T.K.

technická data a více fotografií tohoto typu vozidla najdete na:


https://www.eurooldtimers.com/cze/galerie-stroj/3326-1971-land-rover-mk-iii-.html