Jdi na obsah Jdi na menu

Wartburg 311 1963

Historie:   
    Jméno Wartburg má prastarý původ. Je to název hradu, který se tyčí kousek od saského Eisenachu. V tomto místě byl v roce 1899 poprvé vyroben automobil a dostal právě toto historické jméno.
    Podruhé bylo toto jméno použito v roce 1956 v souvislosti s novým typem automobilu. Do té doby se vyrábí typ IFA F9, jejíž konstrukce pochází z konce 30. let a zákonitě zastarává.

Popis:
   Nový typ označený Wartburg 311 vychází podvozkem z IFA F9, ale karoserie je zcela nová. Podvozek si ponechává dvojitý rám, vpředu umístěný dvousedadlový tříválec s termosifonovým chlazením o objemu 900 ccm. Pérování zajišťovaly napříč uložená listová pera doplněná kapalinovými tlumiči. V roce 1959 přichází modernizace převodovky, kdy se druhý až čtvrtý stupeň vybavuje synchronizací. Dále byly vylepšeny brzdy, kdy byla zvýšena účinná brzdná plocha. Karoserie nového typu byla poplatná době vzniku. Šlo o prostorný, pohodlný, čtyřdveřový sedan s rovnou podlahou. Rovněž prostor pro zavazadla byl relativně velký umožňující přepravu objemného nákladu zavazadel.
    Původní sedan nebyl jedinou karosářskou variantou. V roce 1956 přichází typ de Luxe s dvoubarevnou karoserii, dále pětidvéřový kombi s zasklenou zadní částí vozidla, dále coupe se dvěma dveřmi a dvěma nouzovými sedačkami, dále čistý čtyřsedadlový kabriolet, samozřejmě nesmělo chybět kombi. „Třešničkou na dortu“ byl dvojsedadlový roadster sportovního charakteru se zvýšeným výkonem motoru až na 37 kW označený W 313/1.
K dispozici byla i odnímatelná laminátová střecha systému hard-top.
    V roce 1962 přichází další modernizace. Mění se přední maska automobilu, ale hlavní změnu zaznamenává motor. Takto upravený typ je označen 311 / 1000. Objem motoru se zvyšuje na 992 ccm, tím roste výkon na 33 kW. Motor byl vybaven oběhovým čerpadlem chladící kapaliny, proto už nemusel mít objemnou chladící soustavu potřebnou pro termosyfon. Tato úprava umožnila lepší chlazení a vytápění vozidla. Tyto vozy se vyráběly v letech 1962 – 1965.
    Byly relativně časté i u nás a často bývají vidět na srazech HV. K nám se přivážely především provedení sedan a sedan de Luxe. Pokud uvidíme jinou karosářskou variantu, tak se většinou jedná o individuální dovoz ze zahraničí po roce 1989.
    V roce 1965 je představen mezityp nového vozu. Jde o Wartburg 312. Karoserie prakticky zůstává v původní podobě, ale podvozek je úplně nový. Rám je ve tvaru lyry, pérování je nezávislé pomocí vinutých pružin, kola jsou již 13 palcová. Za dva roky bylo postaveno 41 080 kusů tohoto vozidla. Na stejném podvozku potom další desetiletí jezdil legendární Wartburg 353.
    Vozidla Wartburg byla ve své době velice oblíbená, spolehlivá, pohodlná. Řada motoristů starší generace na ně velmi kladně vzpomíná. K doplnění informací je třeba ještě připomenout, že právě motory z těchto vozů byly velmi často používány do motorových člunů, dále se montovaly do tehdejších závodních formulových vozů, později do autokrosových speciálů. Díky jednoduchosti se daly vyladit na relativně vysoký výkon za relativně nízkých nákladů a jednoduchosti konstrukce.

text: T.K.
technická data a více fotografií tohoto typu vozidla najdete na:

https://www.eurooldtimers.com/cze/galerie-stroj/637-1956-66-veb-automobilwerke-wartburg-311-312-.html