Jdi na obsah Jdi na menu
 


Testace historických vozidel

Jednou z činností klubu je testování vozidel na historickou původnost. Systém testování historických vozidel upravuje zákon č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích v platném znění a z něho vycházející vyhláška Ministerstva dopravy č. 355/2006 Sb. o stanovení způsobu a podmínek registrace, provozu a podmínek testování historických a sportovních vozidel v platném znění, novelizovaná vyhláškou MD č. 144/2012 Sb. 

  1. Testace klubová:
         Pokud je stroj přihlášen na běžné RZ, slouží klubová testace k identifikaci stroje a k jeho zařazení do kategorie HV a zároveň dostává průkaz shodnosti HV, který je potřeba na některých akcích HV.  Klubovou testaci lze použít jako podklad k Žádosti o uznání testování silničního vozidla pro odpuštění ekodaně (neplatí se 10 000,- při přepisu). Po jejím úspěšném absolvování dostane majitel protokol, s ním zajde na registrační místo pro HV ve svém kraji na krajský úřad. Ten vydá další osvědčení (zdarma, nebo za 50,- jak kde). S tímto osvědčením se zajde na přepis a ekodaň je odpuštěna. Pozor. Pro odpuštění ekodaně podle paragrafu 79c musí být podle pravidelné technické prohlídky vozidlo způsobilé provozu na pozemních komunikacích. Přeloženo do sruzumitelné řeči, musí mít platnou technickou prohlídku.
           Dále lze použít klubová testace k jednání s pojišťovnou při sjednávání 1/12 výše povinného ručení. Platí jen do 31.5. následujícího roku, poté musí být protokol a testace řádně prodloužena klubovou testační komisí.  Příspěvek za tuto testaci je dán doporučením FKHV ve výši 1500,- Kč motocykl a 3000,- automobil, platí se jednorázově při testaci. Může být zvýšen o případné náklady navíc při testaci.
  2. Testace krajská:
         Pokud stroj doklady nemá, je možné na základě klubové testace požádat  testaci krajskou, na jejímž základě lze dostat tzv:  zelené – veteránské číslo, včetně výhody 1/12 povinného ručení. Při přepisu vozidla je otestované vozidlo sproštěno ekologického poplatku 10 000,-Kč. Krajská testace stojí jednorázově 800,- + případné náklady.  Následující roční příspěvek za krajskou  retestaci HV činí 200,Kč  (platí se krajské komisi HV). Vozidla otestovaná pouze klubově retestaci neplatí

Více zde: http://www.fkhv.cz/testace/

NAŠE TESTOVÁNÍ

Klub je členem VCC ČR v FKHV. Prakticky provádíme testace tak, že se vozidla sjedou na určeném místě buď v Prostějově, Olomouci, Mohelnici nebo ve Svitavách. Na těchto místech máme k dispozici prostory vybavených autodílen, ba dokonce prostory STK. Tam jsou vozidla komisí prohlédnuta, testace je zdokumentována, jsou sepsána potřebná data a údaje. Následuje cca týden k tomu, aby se zpracovala data a podepsaly protokoly.

Testujeme dle potřeby tak, aby majitel vozidla nečekal dlouho. Většinou tak jednou týdně. Testaci klubovou i krajskou provádíme v jeden termín.

Více informací, případně dotazů odpoví  Mgr. Tomáš Kunštátský, 602 942 777 nebo mailem   b.m.historik@seznam.cz,